Србија, од свог оснивања као модерне државе, увек је тежила ка сарадњи са западном цивилизацијом. Ова стремљења су дубоко укорењена у историји и идентитету наше земље. Културним и политичким деловањем истакнутих политичара и интелектуалаца, Србија је тражила учествовање у европским токовима и заједницама народа.
У 19. веку, у време Милоша Обреновића и Михаила Обреновића, у Србији укоренила ова традиција, настојећи да усвоји модерне политичке тековине и институције. Током тог периода, Србија је успоставила брозне везе са западним државама и почела да прима учене и културне утицаје са запада.
То се наставило и у 20. веку, упркос политичким променама и турбулентним догађајима. Током оба светска рата, Србија је била на страни западних савезника, борећи се за заједничке вредности и идеале. Након Другог светског рата, Србија је постала оснивајућа чланица Уједињених нација, даље обликујући свој идентитет и односе са западним државама.
Данас, Србија мора наставити да тежи ка сарадњи са западном цивилизацијом кроз своје чланство у различитим међународним организацијама као што су Европска унија и НАТО. Овај процес није само политички, већ и културни и економски, што утиче на развој и будућност Србије као дела западне цивилизације. Тиме ће Србија прихватити своје историјско место у породици Европских нација.
Evroatlantski klub je dobrovoljna, samostalna, neprofitna, nevladina, nestranačka, interesna i stručna organizacija osnovana 2023. godine od strane nekolicine pojedinaca koji se od devedesetih godina 20. veka bore za mir, slobodu i demokratiju u Srbiji, a u cilju ostvarenja:
EU i NATO su jedinstvene društvene i civilizacijske tvorevine, kakve nisu poznate u ljudskoj istoriji, nastale na težnji ljudi ka sreći, blagostanju i sveopštem napretku. Evropska Unija je savez država koji je dobrovoljno i miroljubivim putem objedinio 27 evropskih država u održivu političku i ekonomsku zajednicu država i nacija. NATO je vojni savez 32 severnoameričke i evropske države koji preko sedamdeset godina uspešno garantuje bezbednost, održava mir i ostvaruje sistem kolektivne odbrane država članica.
Perspektive integracija Srbije u EU i NATO moćan su pokretač promena koje vode ka ostvarenju najviših nacionalnih interesa Srbije, kao što su:
Ostvarenje nacionalnih interesa predstavlja složen i dugotrajan unutrašnji proces u kome se neminovno menjaju institucije, društveni odnosi, politička shvatanja, strateška i taktička opredeljenja brojnih političkih subjekata, kao i svest ljudi, njihove vrednosne orijentacije i verovanja. Evroatlanski klub nastao je iz uverenja da značajan broj građana Srbije deli ove ideale, vrednosti i ciljeve i iz volje da građane okupi, poveže i organizuje radi učešća u složenom društvenom i istorijskom poduhvatu promena.
Radi ostvarivanja svojih ciljeva Evroatlanski klub, samostalno ili u zajednici sa drugim organizacijama: